• Sat. Jun 22nd, 2024

Emmys winners listing for 2024: Reside updates

Emmys winners listing for 2024: Reside updates


The 2024 Primetime Emmy Awards have kicked off in Los Angeles, honoring one of the best in tv. “Black-ish” star Anthony Anderson is internet hosting the ceremony for the primary time, because the proceedings are being broadcast dwell from the Peacock Theater. 

“Succession” led the best way with 27 nominations for its fourth and closing season. HBO additionally tied a report set by NBC in 1992, with 4 sequence, together with “Succession,” nominated for excellent drama.

The awards, that are being broadcast dwell on Fox following the crimson carpet ceremony, are honoring TV reveals that aired from June 1, 2022 to Could 31, 2023. The seventy fifth annual ceremony was initially set to happen in September however was postponed as a result of twin writers’ and actors’ strikes that started in Could and July, respectively.

Under is the complete listing of winners and nominees.

Excellent supporting actress in a comedy sequence

Ayo Edibiri, “The Bear” — WinnerAlex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”Janelle James, “Abbott Elementary”Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary”Juno Temple, “Ted Lasso”Hannah Waddingham, “Ted Lasso”Jessica Williams, “Shrinking”

Excellent lead actress in a comedy sequence

Quinta Brunson, “Abbott Elementary” — WinnerChristina Applegate, “Useless to Me”Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”Natasha Lyonne, “Poker Face”Jenna Ortega, “Wednesday”

Excellent supporting actress in a drama sequence

Jennifer Coolidge, “The White Lotus” — WinnerElizabeth Debicki, “The Crown”Meghann Fahy, “The White Lotus”Sabrina Impacciatore, “The White Lotus”Aubrey Plaza, “The White Lotus”Rhea Seehorn, “Higher Name Saul”J. Smith-Cameron, “Succession”Simona Tabasco, “The White Lotus”

Excellent supporting actor in a drama sequence

Matthew Macfayden, “Succession” — WinnerF. Murray Abraham, “The White Lotus”Nicholas Braun, “Succession”Michael Imperioli, “The White Lotus”Theo James, “The White Lotus”Alan Ruck, “Succession”Will Sharpe, “The White Lotus”Alexander Skarsgård, “Succession”

Excellent supporting actor in a comedy sequence

Ebon Moss-Bachrach, “The Bear” — WinnerAnthony Carrigan, “Barry”Phil Dunster, “Ted Lasso”Brett Goldstein, “Ted Lasso”James Marsden, “Jury Responsibility”Tyler James Williams, “Abbott Elementary”Henry Winkler, “Barry”

Excellent lead actor in a comedy sequence

Jeremy Allen White, “The Bear” — WinnerBill Hader “Barry”Jason Segel, “Shrinking”Martin Brief, “Solely Murders within the Constructing”Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Excellent scripted selection sequence

“Final Week Tonight with John Oliver” — Winner”A Black Woman Sketch Present””Saturday Night time Reside” 

Excellent supporting actress in a restricted or anthology sequence or film

Niecy Nash-Betts, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” — WinnerAnnaleigh Ashford, “Welcome To Chippendales”Maria Bello, “Beef”Claire Danes, “Fleishman Is In Bother”Juliette Lewis, “Welcome To Chippendales”Camila Morrone, “Daisy Jones & The Six”

Excellent directing for a comedy sequence

Christopher Storer, “The Bear” — WinnerBill Hader, “Barry”Amy Sherman-Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel”Mary Lou Belli, “The Ms. Pat Present”Declan Lowney, “Ted Lasso”Tim Burton, “Wednesday”  

Excellent writing for a comedy sequence

Christopher Storer, “The Bear” — WinnerBill Hader, “Barry”Mekki Leeper, “Jury Responsibility”John Hoffman, Matteo Borghese and Rob Turbovsky, “Solely Murders within the Constructing”Chris Kelly and Sarah Schneider, “The Different Two”Brendan Hunt, Joe Kelly and Jason Sudeikis, “Ted Lasso”  

Excellent actuality competitors program

“RuPaul’s Drag Race” — Winner”The Wonderful Race””Survivor””Prime Chef””The Voice”

Excellent writing for a spread sequence

“Final Week Tonight with John Oliver” — Winner”The Day by day Present with Trevor Noah””Late Night time with Seth Meyers””The Late Present with Stephen Colbert””Saturday Night time Reside”

Excellent selection discuss sequence

“The Day by day Present with Trevor Noah” — Winner”Jimmy Kimmel Reside!””Late Night time with Seth Meyers””The Late Present with Stephen Colbert””The Drawback with Jon Stewart”

Excellent directing for a restricted or anthology sequence or film

Lee Sung Jin, “Beef” — WinnerJake Schreier, “Beef”Carl Franklin, “Dahmer: Monster – The Jeffrey Dahmer Story”Paris Barclay, “Dahmer: Monster – The Jeffrey Dahmer Story” Jonathan Dayton and Valerie Faris, “Fleishman is in Bother”Dan Trachtenberg, “Prey”

Excellent supporting actor in a restricted or anthology sequence or film

Paul Walter Hauser, “Black Chicken” — WinnerMurray Bartlett, “Welcome To Chippendales”Richard Jenkins, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”Joseph Lee, “Beef”Ray Liotta, “Black Chicken”Younger Mazino, “Beef”Jesse Plemons, “Love & Demise”

Excellent writing for a drama sequence

Jesse Armstrong, “Succession” — WinnerBeau Willimon, “Andor”Sharon Horgan, Dave Finkel and Brett Baer, “Dangerous Sisters”Gordon Smith, “Higher Name Saul”Peter Gould, “Higher Name Saul”Craig Mazin, “The Final of Us”Mike White, “The White Lotus”

Excellent writing for a restricted or anthology sequence or film

Lee Sung Jin, “Beef” — WinnerJoel Kim Booster, “Fireplace Island”Taffy Brodesser-Akner, “Fleishman is in Bother”Patrick Aison and Dan Trachtenberg, “Prey”Janine Nabers and Donald Glover, “Swarm”Al Yankovic and Eric Appel, “Bizarre: The Al Yankovic Story”

Excellent directing for a drama sequence

Mark Mylod, “Succession” — WinnerBenjamon Caron, “Andor”Dearbhla Walsh, “Dangerous Sisters”Peter Hoar, “The Final of Us”Andrij Parekh, “Succession”Lorene Scafaria, “Succession”Mike White, “The White Lotus”

Excellent selection particular (dwell)

“Elton John Reside: Farewell From Dodger Stadium” — Winner”The Apple Music Tremendous Bowl LVII Halftime Present Starring Rihanna””Chris Rock: Selective Outrage””The Oscars””seventy fifth Annual Tony Awards”

Excellent lead actor in a restricted or anthology sequence or film

Steven Yeun, “Beef” — WinnerTaron Egerton, “Black Chicken”Kumail Nanjiani, “Welcome To Chippendales”Evan Peters, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”Daniel Radcliffe, “Bizarre: The Al Yankovic Story”Michael Shannon, “George & Tammy”

Excellent lead actress in a restricted or anthology sequence or film

Ali Wong, “Beef” — WinnerLizzie Caplan, “Fleishman Is In Bother”Jessica Chastain, “George & Tammy”Dominique Fishback, “Swarm”Katherine Hahn, “Tiny Stunning Issues”Riley Keogh, “Daisy Jones & the Six”

Excellent restricted or anthology sequence

“Beef” — Winner”Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story””Daisy Jones & the Six””Fleishman Is in Bother””Obi-Wan Kenobi”

Excellent lead actor in a drama sequence

Kieran Culkin, “Succession” — WinnerJeff Bridges, “The Outdated Man”Brian Cox, “Succession”Bob Odenkirk, “Higher Name Saul”Pedro Pascal, “The Final Of Us”Jeremy Robust, “Succession”

Excellent lead actress in a drama sequence

Sarah Snook, “Succession” — WinnerSharon Horgan, “Dangerous Sisters”Melanie Lynskey, “Yellowjackets”Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Story”Bella Ramsey, “The Final Of Us”Keri Russell, “The Diplomat”

Extra



Source link